Skip to main content

THE PRIME MINISTER AND REGIME CHANGE IN IRAQ

EDM (Early Day Motion) 477: tabled on 11 January 2005

Tabled in the 2004-05 session.

This motion has been signed by 39 Members. It has not yet had any amendments submitted.

As this motion is using historical data, we may not have the record of the original ordering, in which case signatories are listed alphabetically.

Motion text

That this House notes that on Breakfast with Frost, broadcast on 9th January, the Prime Minister described the invasion of Iraq in 2003 as 'that war to remove Saddam Hussein'; recalls a memo dated 14th March 2002, and published in full in the Daily Telegraph on 18th September 2004, written by the Prime Minister's then personal foreign policy advisor, Sir David Manning, who recorded that Mr Blair privately supported a policy of regime change in Iraq; contrasts this with what the Prime Minister told this House on the 24th September 2002, Official Report, column 17, namely that 'regime change in Iraq would be a wonderful thing. That is not the purpose of our action; our purpose is to disarm Iraq of weapons of mass destruction'; and thus believes that the Prime Minister should make a further statement to the House to clarify why he supported and helped orchestrate the invasion of Iraq.

The first 6 Members who have signed to support the motion are the sponsors. The primary sponsor is generally the person who tabled the motion and has responsibility for it. The date shown is when the Member signed the motion.

In addition to the sponsors, the following Members have signed to support the motion.

Corbyn, Jeremy
Labour
Signed on 17 January 2005
Islington North
Cox, Tom
Labour
Signed on 13 January 2005
Tooting
Cryer, Mrs Ann
Labour
Signed on 12 January 2005
Keighley
Doughty, Sue
Liberal Democrat
Signed on 18 January 2005
Guildford
Drew, Mr David
Labour
Signed on 13 January 2005
Stroud
Ewing, Annabelle
Scottish National Party
Signed on 13 January 2005
Perth
Gill, Parmjit Singh
Liberal Democrat
Signed on 6 April 2005
Leicester South
Hancock, Mr Mike
Liberal Democrat
Signed on 17 January 2005
Portsmouth South
Harvey, Nick
Liberal Democrat
Signed on 31 January 2005
North Devon
Holmes, Paul
Liberal Democrat
Signed on 12 January 2005
Chesterfield
Hopkins, Kelvin
Labour
Signed on 12 January 2005
Luton North
Jackson, Glenda
Labour
Signed on 11 January 2005
Hampstead and Highgate
Jones, Lynne
Labour
Signed on 11 January 2005
Birmingham, Selly Oak
Llwyd, Mr Elfyn
Plaid Cymru
Signed on 12 January 2005
Meirionnydd Nant Conwy
Mahon, Alice
Labour
Signed on 12 January 2005
Halifax
Marsden, Mr Paul
Liberal Democrat
Signed on 17 January 2005
Shrewsbury and Atcham
McDonnell, John
Labour
Signed on 12 January 2005
Hayes and Harlington
Price, Adam
Plaid Cymru
Signed on 13 January 2005
Carmarthen East and Dinefwr
Russell, Bob
Liberal Democrat
Signed on 17 January 2005
Colchester
Salmond, Mr Alex
Scottish National Party
Signed on 12 January 2005
Banff and Buchan
Simpson, Alan
Labour
Signed on 11 January 2005
Nottingham South
Singh, Mr Marsha
Labour
Signed on 13 January 2005
Bradford West
Smyth, The Rev Martin
Ulster Unionist Party
Signed on 12 January 2005
Belfast South
Taylor, David
Labour
Signed on 12 January 2005
North West Leicestershire
Thomas, Mr Simon
Plaid Cymru
Signed on 17 January 2005
Ceredigion
Tonge, Dr Jenny
Liberal Democrat
Signed on 17 January 2005
Richmond Park
Tyler, Mr Paul
Liberal Democrat
Signed on 13 January 2005
North Cornwall
Wareing, Mr Robert N.
Labour
Signed on 12 January 2005
Liverpool, West Derby
Weir, Mr Mike
Scottish National Party
Signed on 26 January 2005
Angus
Williams, Hywel
Plaid Cymru
Signed on 18 January 2005
Caernarfon
Wishart, Pete
Scottish National Party
Signed on 26 January 2005
North Tayside
Wood, Mike
Labour
Signed on 11 January 2005
Batley and Spen

These members had previously signed the motion, but have now withdrawn their support. The date shown is when the Member withdrew their signature from the motion.