Skip to main content

TREATMENT OF THE ROHINGYA IN BURMA

EDM (Early Day Motion) 121: tabled on 15 June 2015

Tabled in the 2015-16 session.

This motion has been signed by 42 Members. It has not yet had any amendments submitted.

As this motion is using historical data, we may not have the record of the original ordering, in which case signatories are listed alphabetically.

Motion text

That this House notes that the continuing persecution of the Rohingya people in Burma has caused and continues to create a humanitarian disaster in the area; further notes that the Muslim Rohingya minority have been described as the most persecuted people in the world; further notes that they are subject to violence, murder, displacement and as a result many of them are forced to flee; further notes that the Burmese government's refusal to accept the Rohingya as full citizens alongside its failure to stop the toxic anti-Muslim rhetoric and propaganda has led to a situation that can only be described as ethnic cleansing; and further notes that this government along with the regional governments of Indonesia, Malaysia, Thailand and Bangladesh must act decisively to force the Burmese authorities to take action to defend the Rohingya people and restore their basic human rights and freedoms as a matter of the utmost urgency.

The first 6 Members who have signed to support the motion are the sponsors. The primary sponsor is generally the person who tabled the motion and has responsibility for it. The date shown is when the Member signed the motion.

In addition to the sponsors, the following Members have signed to support the motion.

Anderson, Mr David
Labour
Signed on 17 June 2015
Blaydon
Bottomley, Sir Peter
Conservative
Signed on 15 June 2015
Worthing West
Brown, Alan
Scottish National Party
Signed on 21 July 2015
Kilmarnock and Loudoun
Byrne, Liam
Labour
Signed on 7 September 2015
Birmingham, Hodge Hill
Cooper, Julie
Labour
Signed on 24 June 2015
Burnley
Corbyn, Jeremy
Labour
Signed on 16 June 2015
Islington North
Cox, Jo
Labour
Signed on 2 July 2015
Batley and Spen
Day, Martyn
Scottish National Party
Signed on 16 June 2015
Linlithgow and East Falkirk
Debbonaire, Thangam
Labour
Signed on 16 June 2015
Bristol West
Durkan, Mark
Social Democratic & Labour Party
Signed on 15 June 2015
Foyle
Flello, Robert
Labour
Signed on 16 June 2015
Stoke-on-Trent South
Gapes, Mike
Labour
Signed on 29 June 2015
Ilford South
Glindon, Mary
Labour
Signed on 18 June 2015
North Tyneside
Godsiff, Mr Roger
Labour
Signed on 24 June 2015
Birmingham, Hall Green
Hermon, Lady
Independent
Signed on 17 June 2015
North Down
Hopkins, Kelvin
Labour
Signed on 17 June 2015
Luton North
Kinnock, Stephen
Labour
Signed on 15 June 2015
Aberavon
Law, Chris
Scottish National Party
Signed on 24 June 2015
Dundee West
Lucas, Caroline
Green Party
Signed on 18 June 2015
Brighton, Pavilion
Mahmood, Mr Khalid
Labour
Signed on 29 June 2015
Birmingham, Perry Barr
McDonald, Stuart C.
Scottish National Party
Signed on 18 June 2015
Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East
McDonnell, Dr Alasdair
Social Democratic & Labour Party
Signed on 24 June 2015
Belfast South
McInnes, Liz
Labour
Signed on 18 June 2015
Heywood and Middleton
Meale, Sir Alan
Labour
Signed on 16 June 2015
Mansfield
Monaghan, Carol
Scottish National Party
Signed on 1 July 2015
Glasgow North West
Morris, Grahame
Labour
Signed on 17 June 2015
Easington
Qureshi, Yasmin
Labour
Signed on 15 June 2015
Bolton South East
Saville Roberts, Liz
Plaid Cymru
Signed on 17 June 2015
Dwyfor Meirionnydd
Shannon, Jim
Democratic Unionist Party
Signed on 16 June 2015
Strangford
Sherriff, Paula
Labour
Signed on 15 June 2015
Dewsbury
Stephens, Chris
Scottish National Party
Signed on 17 June 2015
Glasgow South West
Stringer, Graham
Labour
Signed on 18 June 2015
Blackley and Broughton
Weir, Mike
Scottish National Party
Signed on 16 June 2015
Angus
Wilson, Sammy
Democratic Unionist Party
Signed on 24 June 2015
East Antrim
Zeichner, Daniel
Labour
Signed on 23 June 2015
Cambridge

These members had previously signed the motion, but have now withdrawn their support. The date shown is when the Member withdrew their signature from the motion.