Skip to main content

NEILSTON: SCOTLAND'S FIRST EVER CYCLE FRIENDLY COMMUNITY

EDM (Early Day Motion) 646: tabled on 03 November 2015

Tabled in the 2015-16 session.

This motion has been signed by 36 Members. It has not yet had any amendments submitted.

As this motion is using historical data, we may not have the record of the original ordering, in which case signatories are listed alphabetically.

Motion text

That this House congratulates Neilston Development Trust on the award of Scotland's first-ever Cycle Friendly Community Award for its Cycle Neilston! programme of events, activities and services; notes that the Cycle Friendly Community Award was launched by Cycling Scotland to recognise the efforts of communities and groups in promoting cycling as an accessible and convenient travel choice for people of all ages and abilities; and commends the Neilston Development Trust for bringing together a range of partners, including St Thomas' Primary School, Neilston Primary School, Neilston Leisure Centre, Neilston Charter Advisory Group, Voluntary Action, East Renfrewshire Sustrans Volunteers and East Renfrewshire Council, to make Neilston Scotland's first cycle-friendly community.

The first 6 Members who have signed to support the motion are the sponsors. The primary sponsor is generally the person who tabled the motion and has responsibility for it. The date shown is when the Member signed the motion.

In addition to the sponsors, the following Members have signed to support the motion.

Ahmed-Sheikh, Ms Tasmina
Scottish National Party
Signed on 9 November 2015
Ochil and South Perthshire
Arkless, Richard
Scottish National Party
Signed on 25 November 2015
Dumfries and Galloway
Blackford, Ian
Scottish National Party
Signed on 4 November 2015
Ross, Skye and Lochaber
Boswell, Philip
Scottish National Party
Signed on 3 November 2015
Coatbridge, Chryston and Bellshill
Brown, Alan
Scottish National Party
Signed on 3 November 2015
Kilmarnock and Loudoun
Chapman, Douglas
Scottish National Party
Signed on 3 November 2015
Dunfermline and West Fife
Donaldson, Stuart Blair
Scottish National Party
Signed on 3 November 2015
West Aberdeenshire and Kincardine
Edwards, Jonathan
Plaid Cymru
Signed on 4 November 2015
Carmarthen East and Dinefwr
Gethins, Stephen
Scottish National Party
Signed on 5 November 2015
North East Fife
Godsiff, Mr Roger
Labour
Signed on 9 November 2015
Birmingham, Hall Green
Grady, Patrick
Scottish National Party
Signed on 3 November 2015
Glasgow North
Grant, Peter
Scottish National Party
Signed on 3 November 2015
Glenrothes
Gray, Neil
Scottish National Party
Signed on 3 November 2015
Airdrie and Shotts
Hendry, Drew
Scottish National Party
Signed on 4 November 2015
Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey
Law, Chris
Scottish National Party
Signed on 4 November 2015
Dundee West
MacNeil, Angus Brendan
Scottish National Party
Signed on 3 November 2015
Na h-Eileanan an Iar
McCaig, Callum
Scottish National Party
Signed on 3 November 2015
Aberdeen South
McDonald, Stewart Malcolm
Scottish National Party
Signed on 3 November 2015
Glasgow South
McGarry, Natalie
Scottish National Party
Signed on 10 December 2015
Glasgow East
McNally, John
Scottish National Party
Signed on 3 November 2015
Falkirk
Monaghan, Carol
Scottish National Party
Signed on 3 November 2015
Glasgow North West
Monaghan, Dr Paul
Scottish National Party
Signed on 3 November 2015
Caithness, Sutherland and Easter Ross
Newlands, Gavin
Scottish National Party
Signed on 5 November 2015
Paisley and Renfrewshire North
O'Hara, Brendan
Scottish National Party
Signed on 3 November 2015
Argyll and Bute
Shannon, Jim
Democratic Unionist Party
Signed on 4 November 2015
Strangford
Stephens, Chris
Scottish National Party
Signed on 6 November 2015
Glasgow South West
Thewliss, Alison
Scottish National Party
Signed on 3 November 2015
Glasgow Central
Thompson, Owen
Scottish National Party
Signed on 16 November 2015
Midlothian
Wilson, Corri
Scottish National Party
Signed on 26 November 2015
Ayr, Carrick and Cumnock

These members had previously signed the motion, but have now withdrawn their support. The date shown is when the Member withdrew their signature from the motion.